2012. május 19., szombat

Húsvét hetedik vasárnapja


Remélhetőleg mindannyian, akik ma itt vagyunk a templomban, sokat imádkozunk. Főleg az idősebbek szokták mondani: imádkozok naponta a gyermekeimért, az unokákért, ismerőseimért, a betegekért... S így van ez rendjén. De elég elszomorító, aggasztó az, mikor egy öreg, vagy legyen az fiatal is nem kap viszonzásul imát azoktól, akikért naponta fáradozik imádsággal, vagy szenvedésének, örömének felajánlásával. Kedves idősek, lehet, ti is éreztétek már: ti imádkoztok sokakért, de értetek talán senki sem imádkozik. Ebben a helyzetben vigasztalhat Egyházunk mindenkori támogatása, aki rendszeresen és állandóan imádkozik azokért is, „akikről már senki sem emlékezik meg”. Külön imádkozunk a betegekért, s minden hívőért – legyen az élők-, vagy már az elhunytak sorában. Van azonban egy más vigaszunk, mégpedig az, amit az evangéliumban hallottunk. Jézus, az Istenember értünk imádkozik. Személy szerint értem – s ezt mindannyian elmondhatjuk. Érdemes azonban megfigyelni, hogy Jézus miért is imádkozott. Hogy valamennyire megértsük az Isten logikáját, gondviselését.
Nem azt kérem tőled, hogy vedd el őket a világból, hanem hogy óvd meg őket a gonosztól.” Érdekes kérés mindenképpen. Nem azt kérem, hogy vedd el őket a világból. Ha Isten akarná, elvenne, kivenne minket a világból. Hogy ne érjenek a világ baja, betegségei, tragédiái, szomorúságai… de nem ezért imádkozik, nem ezt akarja. Itt hagy minket a világban, de ahogy a mennybemenetelnél megígérte: nem hagy minket egyedül, velünk marad. Itt hagy, de velünk marad. Jézus azért imádkozott, hogy az Isten megóvjon minket a gonosztól. Ezért imádkozott, mert ez az a valóban fontos dolog, amiért imádkoznunk kell. Hogy a lelkünk ne szenvedjen kárt, hogy az legyen teljesen rendben.
Mi pedig hányszor előbbre helyezzük testünket halhatatlan lelkünktől. Mennyi időt szentelünk naponta testünk tisztaságára, de vajon mennyit törődünk lelkünk tisztaságával – végzünk legalább naponta egyszer lelkiismeretvizsgálatot, s megbánjuk-e naponta bűneinket? De tényleg! Törődünk-e annyit lelkünkkel, mint testünkkel?
Egy furcsa hasonlatot szeretnék elmondani… Ma délután, ahogy a plébánia udvarán írtam ezt a prédikációt, rengeteg madár röpködött. S valahogy az jutott eszembe, a madarak is olyanok, mint mi, Krisztus-hívők. Jézus mondta: mi nem ebből a világból, nem a földről valók vagyunk. Úgy azok a madarak sem a földről valók. Az eget járják, szinte mindig repülnek. De itt-ott leszállnak a földre, s felcsipegetik az elhullott magokat, morzsákat. De amint bejött egy macska, vagy kutya az udvarba, azonnal felszálltak. Majd később újra leszálltak, s aztán vissza a biztonságos helyre – fel. S úgy gondolom, ami a madárnak a szárny, az az embernek a lélek. A lélek az, ami fölrepít, ami biztonságos helyre visz. Mivel a madarak rengeteget használják a szárnyukat, jól tudnak repülni, s el tudnak menekülni az esetleges ragadozók elől. Úgy mi is csak akkor tudunk a gonosztól megmenekülni, ha gyakran és sokat használjuk a lelkünket. Nekünk is úgy kellene élnünk, hogy a magasban, az Istenes dolgokban, az Istenes gondolatokban (azaz az imádságban) érezzük otthon magunkat. Ha a veréb elvesztené a szárnyait, s csak a lábai maradnának, azonnal halálra lenne ítélve. Úgy mi is, ha nem tudunk lelkünkkel a földi dolgok fölé emelkedni, ha elvesztjük lelkünk erőnlétét, kondícióját, felfal a földi ragadozó, a gonosz.
Jézus mai búcsúbeszédében pedig éppen ezért imádkozik: „Nem azt kérem tőled, hogy vedd el őket a világból, hanem hogy óvd meg őket a gonosztól.” Hogy lelkük tisztaságát és erőnlétét mindennél többre becsüljék, s hogy semmi áron ezt el ne veszítsék – el ne veszítsük!
Mától törődjünk még többet lelkünkkel, gondozzuk, gyakran futtassuk-, vagy pontosabban röptessük, hogy bárhol, és bármikor meglátván a földi gonoszt egy pillanat alatt Istenhez szálljon a lelkünk, s ezzel örök életünk reményét egyre jobban megalapozzuk.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése